Slujba De Duminică

Sfânta Liturghie va avea loc în fiecare Duminică la adresa 1245 Eglinton Avenue, Mississauga, ON, L5V 2M4, începând de la ora 10:00 AM.
Sala închiriată de numește The Trinity Hall.
Un membru al Consiliului Parohial vă fi prezent la “front desk” pentru a oferi indicațiile necesare.

Ajutor Pentru Reconstrucția Bisericii

Vă rugam să ne ajutați cu donații pentru reconstrucția bisericii noastre prin Interac e-Transfer.
Transferul trebuie trimis la adresa de email: sfapostolandreimississauga@gmail.com
Donatorul este rugat să seteze o întrebare de verificare: "Name of the church" iar răspunsul este: ApostolulAndrei

Vă mulțumim și Domnul să binecuvânteze darul dumneavoastră!
Pr. Lucian și Consiliul Parohial

Anunțuri Importante

Miercuri, 24 iunie, 11:38

Picnicul Parohiei

Iubiți credincioși,

Reamintim de picnicul parohiei care va avea loc în data de 11 Iulie, 2026, la BOYD CONSERVATION PARK începând cu ora 9 am.

Adresa este următoarea: 8739 Islington Avenue, Vaughan, ON, L4L 1A6.

Zona în care vom fi se numește Riverview picnic area.

Vă așteptăm cu drag să ne bucurăm împreună de o zi frumoasă de vară! Vom avea un meniu variat și copiii vor avea ocazia să alerge și să se joace împreună.

Luni, 6 aprilie, 22:32

Programul liturgic până la sfârșitul lunii Mai, 2026

Iubiți credincioși,

Doresc să vă fac cunoscut programul liturgic până la sfârșitul lunii Mai, 2026:

  • Joi, 21 Mai 2026, Înălțarea Domnului și Sfinții Mari Împărați și întocmai cu Apostolii, Constantin și mama sa Elena, Sfânta Liturghie ora 10am;
  • Sâmbătă, 30 Mai 2026, Slujba de Pomenire a celor Adormiți - Moșii de vară, ora 9am;
  • Duminică, 31 Mai 2026, Pogorârea Sfântului Duh și binecuvântarea ramurilor de tei; Picnicul parohiei, imediat după Sfânta Liturghie, care va începe la ora 10am;

Vin cu rugămintea ca toți cei care vor face Parastas să vină Sâmbătă, 30 Mai la ora 9am, deoarece Duminică 31 Mai va fi o zi foarte încărcată, și nu vom face parastase.

Pr Lucian

Sâmbătă, 31 ianuarie, 10:57

Rămânem în continuare la Centrul Coptic

Iubiți credincioși,

Doresc să fac cunoscut faptul că vom rămâne în continuare la Centrul Coptic, nădăjduim, până vom reintra în biserica noastră.

Sporadic, vor fi momente când vom sluji în sala alăturată celei care o avem de obicei, sau în Capela de la subsol.

În duminica aceasta, Februarie 1, 2026, vom sluji în Capelă. Vă rog să întrebați la intrare pentru direcții.

După cum am anunțat în biserică, vă îndemn să ne rugăm Domnului pentru a obține în termen cât mai scurt permit-ul de construcție.

Începând cu duminica de mâine, intrăm în perioada bisericească a Triodului, care se termină în Sâmbăta Mare și vom asculta în biserică câteva pericope evanghelice deosebite, care ne pregătesc pentru intrarea cu bunacuviință în Sfântul și Marele Post: a Vameșului și a Fariseului, A Fiului Risipitor, a Înfricoșatei Judecăți și a Izgonirii lui Adam din Rai.

De asemenea, doar în săptămâna următoare 2-8 Februarie, în zilele de Miercuri și Vineri este “Harți”, ceea ce înseamnă că mâncăm de dulce.

Pr Lucian

Sâmbătă, 17 ianuarie, 15:45

Strângere de Fonduri pentru Reconstrucția Bisericii

lubiti credinciosi,

Lucrările de reconstrucție ale bisericii noastre sunt in plină desfășurare, iar sprijinul dumneavoastrã este esential!

Vã invităm sã participați la evenimentele organizate in prima parte a anului.

Afiș Evenimente

Vineri, 26 septembrie, 10:00

Apel pentru sprijinirea lucrărilor la biserica noastră

Iubiți credincioși,

Doresc să aduc înaintea dumneavoastră un cuvânt al Sfântului Apostol Iacov, care ne spune așa: “Toată darea cea bună şi tot darul desăvârşit de sus este, pogorându-se de la Părintele luminilor, la Care nu este schimbare sau umbră de mutare” (Iacov 1,17), care de fapt îl auzim la fiecare Sfântă Liturghie, la final! Învățam de aici, că harul și binecuvântarea sunt daruri numai de la Dumnezeu! “Părintele luminilor” cel ce este bun și darnic, dorește să vadă cât de buni și darnici suntem și noi și ce fel de daruri îi aducem, în casa Lui, biserica! Doi oameni, Cain și Abel, odată, au adus și ei daruri lui Dumnezeu! A aduce jertfă lui Dumnezeu este un simțământ sădit de Însuși Dumnezeu în ființa noastră, atunci când ne-a creat. Și știm că Domnul a primit doar darul lui Abel, cel ce a dăruit cu drag lui Dumnezeu, din roadele cele mai bune ale turmei lui! Cum ar fi putut Dumnezeu încerca mai bine acest lucru și în viața noastră? Domnul a îngăduit să vină încercarea, ca prin aceasta să ne aducă la o treaptă mai înaltă a cunoașterii Lui și a asemănării cu El! Biserica, locașul sacru, este reperul absolut prin care noi ajungem la cea mai înaltă calitate, aceea de a ne numi fii ai lui Dumnezeu după har, prin credință și lucrare, ca mijloace de dobândire a harului dumnezeiesc!

Așa cum am anunțat în biserică, în duminica următoare, Septembrie 28, 2025, vom organiza după Sfânta Liturghie, un “Fundraising Bakesale”. Acest eveniment vă fi urmat și de alte activități asemănătoare. Fondurile sunt foarte necesare pentru susținerea activității bisericii noastre în această perioada dificilă din viața parohiei.

Cu această ocazie vă îndemnăm să dăruiți cu drag, bisericii, ajutorul dumneavoastră, știind că Dumnezeu nu rămâne dator nimănui și este cel Care va înmulți darul în casa dumneavoastră! Facem acest apel stăruitor, deoarece se apropie iarna și trebuie să începem lucrările. Din partea Companiei de asigurări, nădăjduim să primim în curând o parte din polița de asigurare. Dar, este absolut necesar să intelegem că, noi, membrii parohiei, suntem cei care trebuie, din multul sau puținul nostru, să începem și să ducem la bun sfârșit lucrările în biserica noastră!

În momentul de fața este imperativ de a pregăti clădirea bisericii pentru iarnă! Aceasta înseamnă reparații temporare la acoperișul părții din spate și pregătirea pentru demolarea interiorului clădirii până la structura de lemn. Lucrările acestea inițiale sunt urgente pentru a putea avea clădirea în siguranță din partea ploilor și a zăpezii și pentru atunci când vom începe lucrările ample!   Mulțumim tuturor celor care au ajutat până acum și îndemnăm cu căldură întreaga noastră comunitate, să fie alături și să ajute în continuare biserica, pentru a duce la bun sfârșit lucrările de restaurare! De asemenea vă îndemnăm să fiți și “mici apostoli” ai nevoilor parohiei noastre către alți membri din comunitatea românească din zona Toronto și nu numai, care ar putea și doresc să participe cu ajutorul lor!

Într-adevăr, încă suntem pe drumul crucii, însă trebuie să fim deplin convinși, că Domnul este cu noi și așa cum și Apostolii și ucenicii s-au întristat atunci când au participat la Patimile Domnului, dar, cu adevărat, mare le-a fost bucuria Învierii, așa și nouă, Domnul ne va dărui bucuria de a ne întoarce înapoi în casa Lui, mai încercați, mai curajoși, mai întăriți, mai înțelepți, mai aproape de cunoașterea și înțelegerea a ceea ce înseamnă cu adevărat biserica, Casa lui Dumnezeu, locașul sfânt, în viața noastră!

Domnul să dăruiască tuturor, tot darul cel bun și toată darea cea bună! Pr. Lucian Azoitei

Activități

  1. Duminică 12 februarie, am organizat o agapă creștină cu mâncăruri tradiționale românești


© 2026 St Apostle Andrew Romanian Orthodox Church, Mississauga